Wpływa na wydajność pracy i relacje z ludźmi, pozwala korzystać z życia lub znacząco utrudni nasze funkcjonowanie. Czy doceniamy wpływ złego lub dobrego samopoczucia na nasze życie? W jaki sposób utrzymać pozytywny nastrój, szczególnie w sytuacjach stresowych?

Nieoceniona rola dobrego samopoczucia

Dobre samopoczucie i równowaga psychiczna – często mylone z tzw. „pozytywnym myśleniem”, faktycznie mają ogromny wpływ na naszą kondycję psychofizyczną. Pozytywny, afirmacyjny nastrój to zasługa biochemicznego mechanizmu, w który wyposażyła nas natura a opartego o działanie tzw. hormonów szczęścia – serotoniny, dopaminy i endorfin. Za wytwarzanie i dystrybucję tej mieszanki odpowiada mózg. Dobre samopoczucie objawia się m.in. zrównoważonym rytmem serca, spokojnym (pełnym) oddechem, lepszym dotlenieniem organizmu, większą koncentracją i jasnością umysłu. Pozytywny nastrój daje nam też gwarancję zdrowego, niczym niezmąconego snu, niezbędnego do pełnej regeneracji organizmu.

Jak zadbać o równowagę psychofizyczną?

Utrzymanie dobrego samopoczucie nie jest rzeczą łatwą. Szczególnie w świecie, zdominowanym przez stres i wciąż rosnące wymagania. Równowagi brakuje przede wszystkim dorosłym, ale także – co powinno niepokoić – nastolatkom i seniorom.

Większości z nas znane są sprawdzone metody na długofalowe utrzymanie dobrego nastroju:

  • aktywność fizyczna, działająca jako „aktywator endorfin”,
  • ekspozycja na światło słoneczne – zapewniająca doładowanie witaminą D,
  • dieta bogata w witaminy A, E, C i zestaw witamin z grupy B,
  • niektóre produkty żywnościowe – czekolada z wysoką zawartością kakao, kawa, banany, guarana, czerwone wino.

Dobre samopoczucie to także umiejętność radzenia sobie ze stresem – opanowanie, szybkość myślenia, kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Nietrudno się domyślić, że z takim wyzwaniem najlepiej poradzi sobie organizm zdrowy i w pełni wypoczęty.

Preparaty na pomoc dobremu nastrojowi

W walce o dobre, codzienne samopoczucie warto wesprzeć swój organizm naturalnymi preparatami dostępnymi bez recepty. Wybierzmy te, które zawierają składniki o potwierdzonym, dobroczynnym działaniu na nastrój i wspomagają pracę układu nerwowego:

  • ekstrakt z melisy – znana i ceniona substancja, mająca działanie odprężające i relaksujące; melisa jest niezwykle pomocna w stanach napięcia emocjonalnego oraz ułatwia zasypianie,
  • witamina B1 (tiamina) – wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego,
  • ekstrakt z korzenia ashwagandhy – wyciąg z korzenia tej indyjskiej rośliny wzmacnia witalność organizmu wspierając przy tym dobre samopoczucie, koncentrację i kondycję umysłową,
  • ekstrakt z nasion zielonej kawy – działa stymulująco na formę umysłową i fizyczną,
  • ekstrakt z guarany – pomaga w utrzymaniu wysokiej witalności psychicznej i fizycznej organizmu.

Wyżej wymienione składniki znajdziemy w produktach „Melisa Premium”, „Gold Ashwagandha” oraz „Zielona Kawa Premium”. Wybór danego typu preparatu będzie uzależniony od tego, czy potrzebujemy doraźnego wsparcia w uzyskaniu spokoju i wyciszenia, czy raczej wzmocnienia koncentracji oraz pracy umysłowej.

Czym jeszcze wspierać budowanie dobrego samopoczucia?

W długofalowym wsparciu pozytywnego samopoczucia warto też zwrócić uwagę na najprostsze sposoby, czyli budowanie relacji międzyludzkich. Towarzystwo przyjaznych nam osób, kontakty społeczne, aktywność i poczucie przynależności – każde z powyższych sprawia, że czujemy się chciani, akceptowani i ugruntowani emocjonalnie. Dodajmy jeszcze kolejny, znany fakt – dzięki pozytywnym relacjom społecznym nasz poziom endorfin będzie długofalowo pozostawał na optymalnym, zrównoważonym poziomie.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bibliografia

  1. Frąckowiak-Sochańska M. Zdrowie psychiczne kobiet i mężczyzn. Płeć społeczno-kulturowa a kategorie „zdrowia psychicznego” i „chorób psychicznych”. Nowiny Lekarskie. 2011. 80(5): 394-406.
  2. Galderisi S., Heinz A., Kastrup M. et al. Propozycja nowej definicji zdrowia psychicznego. „Psychiatria Polska”. 2017. 51(3): 407-411.
  3. Kopka J. Zdrowie psychiczne a czasowy wymiar życia społecznego. „Acta Universitatis Lodziensis”. 2013. 45: 193-208.